Artykuł sponsorowany

W jakich przypadkach stosuje się retainery ortodontyczne?

W jakich przypadkach stosuje się retainery ortodontyczne?

Retainery ortodontyczne to niezwykle istotny element leczenia ortodontycznego, który pozwala utrzymać osiągnięte efekty po zdjęciu aparatów. Dzięki nim pacjenci mogą cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez wiele lat. Warto wiedzieć, w jakich przypadkach stosuje się tego rodzaju rozwiązania i jakie są ich główne zalety.

Przeczytaj również: Dlaczego leczenie zębów jest tak ważne zanim zaczną boleć?

Rodzaje retainerów dostępnych na rynku

Na rynku dostępne są różne rodzaje retainerów, które można dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jednym z nich są retainery stałe, które mocowane są na stałe na tylnej stronie zębów, co sprawia, że są praktycznie niewidoczne dla otoczenia. Innym rodzajem są retainery ruchome, które można łatwo zakładać i zdejmować. Są one wykonane z tworzywa sztucznego i metalu, co sprawia, że są wygodne w noszeniu. Retainery termoaktywne natomiast dopasowują się do kształtu zębów pod wpływem ciepła, co zapewnia jeszcze większy komfort użytkowania.

Kiedy stosować retainery ortodontyczne?

Retainery ortodontyczne stosuje się przede wszystkim po zakończonym leczeniu ortodontycznym, aby utrzymać osiągnięte efekty i zapobiec nawrotom wad zgryzu. Są one szczególnie ważne w przypadku pacjentów, którzy mieli wyjątkowo trudne przypadki ortodontyczne, takie jak silne krzywe zęby, zgryz otwarty czy głęboki zgryz. Retainery mogą być również stosowane jako element leczenia w przypadku niektórych wad zgryzu, takich jak zgryz krzyżowy czy przodozgryz.

Jak długo nosić retainery ortodontyczne?

Czas noszenia retainerów zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz rodzaju używanego retainera. W przypadku retainersów stałych, noszone są one przez cały czas, aż do momentu, gdy ortodonta z Wrocławia uzna, że można je usunąć. Retainery ruchome nosi się zwykle przez okres od kilku miesięcy do kilku lat, a czasami nawet dłużej. Ważne jest jednak, aby regularnie konsultować się z ortodontą i przestrzegać jego zaleceń dotyczących noszenia retainerów.

Pielęgnacja i higiena retainerów

Prawidłowa pielęgnacja i higiena retainersów to klucz do zachowania zdrowia jamy ustnej oraz utrzymania efektów leczenia ortodontycznego. Retainery ruchome należy czyścić codziennie za pomocą specjalnych środków czyszczących oraz miękkiej szczoteczki do zębów. Retainery stałe wymagają natomiast szczególnej uwagi podczas codziennej higieny jamy ustnej, gdyż mogą gromadzić się na nich resztki jedzenia oraz płytkę nazębną. Warto również pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u ortodonty, który oceni stan retainerów oraz jamy ustnej.