Artykuł sponsorowany

Jakie badania można wykonać w gabinecie urologicznym?

Jakie badania można wykonać w gabinecie urologicznym?

Wizyta u urologa może wydawać się stresująca, zwłaszcza dla osób, które nigdy wcześniej nie korzystały z usług tego specjalisty. Warto jednak zdobyć się na odwagę i zgłosić się do urologa, gdyż lekarz ten może pomóc w diagnozowaniu i leczeniu wielu schorzeń układu moczowo-płciowego. W gabinecie urologicznym można wykonać różnorodne badania, dzięki którym możliwe jest szybkie i skuteczne rozwiązanie problemów zdrowotnych. W tym artykule przedstawiamy cztery główne rodzaje badań wykonywanych w gabinecie urologicznym.

Badanie fizykalne i anamneza

Podczas pierwszej wizyty u urologa pacjent może spodziewać się przeprowadzenia badania fizykalnego oraz zebrania dokładnej anamnezy. Lekarz zapyta o objawy, historię chorób, stosowane leki oraz styl życia pacjenta. Następnie przeprowadzi badanie palpacyjne narządów moczowo-płciowych, w tym jąder, prostaty czy pęcherza moczowego. Badanie to pozwala na ocenę ewentualnych zmian patologicznych oraz stanu tkanek. W przypadku kobiet może być również wykonane badanie ginekologiczne.

Diagnostyka obrazowa

Diagnostyka obrazowa to kolejny istotny element badań wykonywanych w gabinecie urologicznym w Gdyni. Najczęściej stosowane metody to ultrasonografia (USG) oraz tomografia komputerowa (TK). USG pozwala na ocenę struktury narządów moczowo-płciowych, wykrycie kamieni nerkowych, guzów czy zmian zapalnych. Tomografia komputerowa jest bardziej zaawansowaną techniką obrazowania, która umożliwia szczegółowe zbadanie struktur anatomicznych oraz ocenę ewentualnych zmian patologicznych.

Badania laboratoryjne

W diagnostyce urologicznej niezwykle ważne są również badania laboratoryjne. Wśród nich można wymienić badanie moczu, które pozwala na ocenę stanu układu moczowego oraz wykrycie ewentualnych infekcji czy krwawień. Ponadto, urolog może zlecić badanie krwi w celu oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz stężenia poszczególnych hormonów czy markerów nowotworowych. W niektórych przypadkach konieczne może być również pobranie materiału do badania histopatologicznego, np. przez biopsję prostaty.

Inne metody diagnostyczne

W gabinecie urologicznym stosowane są także inne metody diagnostyczne, takie jak cystoskopia, która pozwala na bezpośrednie obejrzenie wnętrza pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Uroflowmetria to badanie mające na celu ocenę szybkości przepływu moczu oraz ewentualnych zaburzeń w oddawaniu moczu. W niektórych przypadkach stosuje się również badania urodynamiczne, które pozwalają na ocenę funkcji pęcherza moczowego oraz układu zwieraczy.