Artykuł sponsorowany

Opodatkowanie dochodów z zagranicy, w jaki sposób się za to zabrać?

Opodatkowanie dochodów z zagranicy, w jaki sposób się za to zabrać?

W dobie globalizacji coraz więcej Polaków zdobywa dochody pochodzące z zagranicznych źródeł. Niezależnie od tego, czy pracujemy za granicą, czy też prowadzimy działalność gospodarczą z klientami z innych krajów, musimy pamiętać o obowiązku rozliczenia tych przychodów w Polsce. Właściwe opodatkowanie zagranicznych dochodów może wydawać się skomplikowane, ale dzięki naszym wskazówkom dowiesz się, jak prawidłowo się za to zabrać.

Przeczytaj również: Pełna czy uproszczona księgowość - co wybrać dla swojej firmy?

Jakie są podstawowe zasady opodatkowania?

Zgodnie z polskim prawem podatkowym, osoby mające miejsce zamieszkania na terytorium Polski są obowiązane do opodatkowania swoich dochodów zarówno uzyskanych w kraju, jak i za granicą. To oznacza, że jeśli jesteś rezydentem podatkowym w Polsce i otrzymujesz wynagrodzenie z innych krajów, musisz je uwzględnić w swoim polskim zeznaniu podatkowym. Warto jednak pamiętać, że w przypadku niektórych rodzajów dochodów możliwe jest uniknięcie podwójnego opodatkowania dzięki umowom międzynarodowym zawartym pomiędzy Polską a innymi państwami.

Przeczytaj również: Kto powinien skorzystać z usług kancelarii doradztwa podatkowego?

Opodatkowanie dochodów z zagranicy wcale nie musi sprawiać wielkiego problemu. Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z około 90 krajami na całym świecie. Celem tych umów jest zapewnienie, że osoby uzyskujące dochody z zagranicy nie będą musiały płacić podatków zarówno w kraju źródła dochodu, jak i w kraju zamieszkania. W praktyce oznacza to, że jeśli Twój dochód został już opodatkowany za granicą, masz prawo ubiegać się o zwolnienie z podatku lub odliczenie zapłaconego tam podatku od polskiego zobowiązania podatkowego. Aby skorzystać z takiej ulgi, należy zgłosić odpowiednie dokumenty potwierdzające opodatkowanie zagranicznych dochodów.

Przeczytaj również: Kluczowe strategie i metody skutecznego doradztwa podatkowego

Aby prawidłowo rozliczyć swoje zagraniczne dochody, należy zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak umowy, faktury czy zaświadczenia o opodatkowaniu za granicą. Następnie trzeba przeliczyć zagraniczne przychody na złote według średniego kursu walut NBP z dnia uzyskania dochodu. W zeznaniu podatkowym PIT należy uwzględnić te przychody w odpowiednich rubrykach oraz odliczyć ewentualne koszty uzyskania przychodu. Jeśli skorzystasz z ulgi podatkowej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, pamiętaj o dołączeniu odpowiednich dokumentów potwierdzających opodatkowanie za granicą. W razie wątpliwości warto skonsultować się z doradcą podatkowym lub biurem rachunkowym.