Artykuł sponsorowany

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne i ich rodzaje

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne i ich rodzaje

W ostatnich latach zauważalny jest dynamiczny wzrost zainteresowania technologią fotowoltaiczną w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli słonecznych na swoich dachach, a także na inwestycje w farmy fotowoltaiczne. Kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej ma odpowiedni dobór konstrukcji podtrzymującej panele. W artykule omówione zostaną różne rodzaje konstrukcji, ich zalety oraz zastosowanie w praktyce.

Przeczytaj również: Największe zalety paneli trina solar

Konstrukcje dachowe

Konstrukcje dachowe to najpopularniejszy rodzaj montażu paneli fotowoltaicznych w Polsce. Dzięki nim panele słoneczne mogą być zamontowane zarówno na dachach płaskich, jak i skośnych. W przypadku dachów płaskich stosuje się specjalne stelaże, które umożliwiają ustawienie paneli pod odpowiednim kątem względem słońca, co jest kluczowe dla uzyskania maksymalnej wydajności instalacji. Natomiast na dachach skośnych panele montuje się na specjalnych uchwytach, które są mocowane bezpośrednio do konstrukcji dachu. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie materiały oraz system mocowań, które zapewnią trwałość i bezpieczeństwo całej instalacji.

Konstrukcje naziemne

Innym rodzajem konstrukcji pod panele fotowoltaiczne są konstrukcje naziemne, które stosowane są głównie w przypadku dużych instalacji, takich jak farmy słoneczne. Montaż paneli na konstrukcjach naziemnych pozwala na ich łatwe dostosowanie do warunków terenowych oraz optymalizację kąta nachylenia względem słońca. Ponadto tego typu montaż umożliwia łatwy dostęp do paneli w przypadku konieczności przeprowadzenia prac konserwacyjnych lub naprawczych. Warto zaznaczyć, że konstrukcje naziemne są zazwyczaj wykonane z trwałych materiałów, takich jak stal ocynkowana czy aluminium, które charakteryzują się dużą odpornością na korozję i długą żywotnością.

Konstrukcje hybrydowe

Ostatnim rodzajem jeśli chodzi o konstrukcje pod panele fotowoltaicznekonstrukcje hybrydowe, które łączą w sobie cechy kilku różnych systemów montażowych. Przykładem takiej konstrukcji może być połączenie systemu naziemnego z trackera, co pozwala na uzyskanie większej wydajności instalacji przy jednoczesnym zachowaniu stabilności i trwałości konstrukcji. Innym przykładem są konstrukcje dachowe zintegrowane z systemem śledzenia słońca, które pozwalają na optymalizację wykorzystania powierzchni dachu oraz zwiększenie efektywności paneli. Wybór odpowiedniego rodzaju konstrukcji zależy od indywidualnych potrzeb inwestora oraz warunków technicznych i ekonomicznych danej instalacji.