Artykuł sponsorowany

Ile może kosztować rozwód i jakie są dodatkowe koszty z nim związane?

Ile może kosztować rozwód i jakie są dodatkowe koszty z nim związane?

Rozwód to nie tylko trudny emocjonalnie proces, ale również obarczony różnymi kosztami. Często osoby decydujące się na zakończenie małżeństwa nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele wydatków może się z tym wiązać. W niniejszym artykule omówimy koszty bezpośrednio związane z rozwodem oraz dodatkowe wydatki, które mogą wyniknąć w trakcie jego trwania.

Przeczytaj również: Jakie dowody są przydatne w sprawie rozwodowej?

Jakie koszty wiążą się z procesem rozwodowym?

Pierwszym kosztem, jaki należy uwzględnić, są opłaty sądowe. W Polsce opłata za wniosek o rozwód wynosi 600 zł, jednak może ulec zmniejszeniu lub zwolnieniu w przypadku osób ubogich lub spełniających określone warunki. Należy pamiętać, że jeśli rozwód zostanie orzeczony z winy jednej ze stron, to ta strona może zostać zobowiązana do zwrotu kosztów sądowych drugiej stronie. Ponadto, warto dodać, że jeśli małżonkowie mają dzieci, konieczne będzie również uregulowanie spraw związanych z władzą rodzicielską, co może generować dodatkowe koszty.

Wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy adwokata lub radcy prawnego podczas procesu rozwodowego. Koszty takiej pomocy prawnej mogą być różne, w zależności od stopnia skomplikowania sprawy oraz renomy i doświadczenia prawnika. Honorarium za prowadzenie sprawy o rozwód w Białej Podlaskiej czy innym mieście może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z usług prawnika nie jest obowiązkowe, a w przypadku małżeństw bez dzieci i majątku wspólnego, można spróbować samodzielnie prowadzić sprawę.

W trakcie procesu rozwodowego często dochodzi do podziału majątku wspólnego. Koszty związane z tym procesem mogą być różne, w zależności od wartości majątku oraz sposobu jego podziału. Jeśli małżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia co do podziału majątku, konieczne może być powołanie biegłego sądowego w celu dokonania wyceny nieruchomości czy przedmiotów wartościowych. Opłaty za usługi biegłego również mogą się różnić, jednak zwykle wynoszą od kilkuset do kilku tysięcy złotych.