Artykuł sponsorowany

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku?

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku?

Coraz więcej osób decyduje się na laserową korekcję wzroku, aby pozbyć się okularów lub soczewek kontaktowych. Warto jednak zastanowić się, czy jesteśmy dobrymi kandydatami do tego zabiegu. W tym artykule omówimy wskazania i przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku, które pomogą nam podjąć świadomą decyzję.

Wskazania do laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wzroku może być skutecznym rozwiązaniem dla osób z krótkowzrocznością, nadwzrocznością lub astygmatyzmem. W przypadku krótkowzroczności zabieg polega na spłaszczeniu rogówki, co pozwala skupić światło na siatkówce. Dla osób z nadwzrocznością kształt rogówki jest zmieniany w taki sposób, aby skupiać światło bliżej siatkówki. Natomiast w przypadku astygmatyzmu laser pozwala na uzyskanie właściwego kształtu rogówki. Aby być dobrym kandydatem do zabiegu, pacjent powinien mieć stabilną wadę wzroku przez co najmniej rok oraz być pełnoletni.

Przeciwwskazania medyczne

Niestety, nie każdy pacjent może skorzystać z laserowej korekcji wzroku. Istnieją pewne przeciwwskazania medyczne, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu. Należą do nich m.in. jaskra, zaćma, zwyrodnienia siatkówki czy niekontrolowane cukrzyca. Ponadto, osoby z autoimmunologicznymi chorobami tkanki łącznej, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów czy twardzina układowa, również nie są dobrymi kandydatami do zabiegu. Warto skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o korekcji wzroku.

Ciąża i karmienie piersią jako przeciwwskazania

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią również powinny wstrzymać się od laserowej korekcji wzroku. Podczas ciąży zmiany hormonalne mogą wpływać na stabilność wady wzroku, co może prowadzić do nieprawidłowego wyniku zabiegu. Kobiety, które planują ciążę, powinny poczekać z zabiegiem do momentu, gdy urodzą dziecko i zakończą karmienie piersią. Wówczas można przeprowadzić badania kontrolne i sprawdzić, czy wada wzroku jest stabilna.

Wybór odpowiedniej kliniki i lekarza

Decydując się na laserową korekcję wzroku w Poznaniu, warto dokładnie sprawdzić, która klinika oferuje najbezpieczniejsze i najbardziej efektywne metody zabiegowe. Ważne jest również, aby lekarz przeprowadzający zabieg miał odpowiednie doświadczenie oraz cieszył się zaufaniem pacjentów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się z kilkoma specjalistami oraz porozmawiać z osobami, które już przeszły przez ten zabieg.