Artykuł sponsorowany

Jakie są różnice miedzy płytkami ceramicznymi ściennymi a podłogowymi?

Jakie są różnice miedzy płytkami ceramicznymi ściennymi a podłogowymi?

Wybór odpowiednich płytek ceramicznych do naszego domu może być nie lada wyzwaniem. Szczególnie, gdy musimy zdecydować się na płytki ścienne czy podłogowe. Wbrew pozorom różnice między tymi dwoma rodzajami są istotne i wpływają na komfort użytkowania oraz trwałość wykończenia. W tym artykule przyjrzymy się bliżej czterem aspektom, które różnią płytki ścienne od podłogowych.

Jakie aspekty różnią płytki ścienne od podłogowych?

Pierwszą różnicą między płytkami ścian i podłóg są ich parametry techniczne. Płytki podłogowe są zazwyczaj grubsze, bardziej odporne na ścieranie i mają wyższą wytrzymałość mechaniczną niż płytki ścienne. Dzieje się tak dlatego, że muszą one wytrzymać znacznie większe obciążenia, takie jak nacisk mebli czy chodzenie po nich. Ponadto płytki podłogowe mają zwykle lepszą odporność na wilgoć, co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności, jak łazienki czy kuchnie.

Kolejnym istotnym aspektem różniącym płytki ceramiczne ścienne w Redzie i innych miastach w Polsce od podłogowych są właściwości antypoślizgowe. Płytki podłogowe są produkowane z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa użytkownikom, dlatego ich powierzchnia jest zwykle szorstka lub chropowata. W przypadku płytek ściennych nie ma takiej potrzeby, więc ich powierzchnia jest gładka i błyszcząca. Warto zwrócić uwagę na współczynnik tarcia płytek podłogowych, który powinien być jak najwyższy, aby zapewnić odpowiednią przyczepność.

Ostatnim aspektem różniącym płytki ścienne od podłogowych jest sposób ich montażu oraz pielęgnacji. Płytki podłogowe wymagają specjalistycznych klejów i fug, które są odporne na działanie wody oraz mają lepsze właściwości przyczepności. Montaż płytek ściennych jest zazwyczaj prostszy, a używane materiały są mniej wytrzymałe. Jeśli chodzi o pielęgnację, płytki ścienne są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, ponieważ ich gładka powierzchnia nie gromadzi tak dużo brudu i kurzu. Płytki podłogowe natomiast wymagają regularnego czyszczenia, aby zachować ich właściwości antypoślizgowe oraz estetyczny wygląd.