Artykuł sponsorowany

Jakie są najpopularniejsze typy fug?

Jakie są najpopularniejsze typy fug?

Fugi to nieodłączny element każdej aranżacji wnętrz, który ma kluczowe znaczenie dla estetyki i trwałości powierzchni. Wybór odpowiedniego rodzaju fugi jest istotny zarówno pod względem technicznym, jak i wizualnym. W niniejszym artykule przedstawimy najpopularniejsze typy fug dostępnych na rynku oraz ich zastosowanie.

Jakie są główne rodzaje fugi cementowej?

Fuga cementowa to najbardziej powszechny rodzaj fugi stosowany w budownictwie. Składa się z cementu, piasku kwarcowego oraz dodatków chemicznych, które wpływają na jej właściwości. Fugi cementowe dzielą się na dwie główne grupy – elastyczne i nieelastyczne. Fugi elastyczne zawierają polimery, które zwiększają ich elastyczność, dzięki czemu są bardziej odporne na pęknięcia i uszkodzenia mechaniczne. Fugi nieelastyczne natomiast charakteryzują się większą sztywnością i twardością, ale są mniej odporne na ruchy podłoża. Fugi cementowe stosuje się przede wszystkim do spoinowania płytek ceramicznych, gresowych oraz kamienia naturalnego.

Fuga epoksydowa to produkt dwuskładnikowy, składający się z żywicy epoksydowej oraz utwardzacza. Charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie chemikaliów, wilgoci oraz zabrudzenia, co sprawia, że jest idealnym rozwiązaniem dla pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu lub narażonych na działanie substancji agresywnych. Fugi epoksydowe są szczególnie polecane do stosowania w kuchniach, łazienkach, basenach czy halach produkcyjnych. Ze względu na swoją trwałość i łatwość utrzymania w czystości, fuga epoksydowa cieszy się dużym uznaniem wśród profesjonalistów.

Jakie są zalety fugi poliuretanowej?

Fuga poliuretanowa to kolejny popularny rodzaj fugi, który składa się z jedno lub dwuskładnikowych żywic poliuretanowych. Wyróżnia się ona wysoką elastycznością oraz doskonałą przyczepnością do różnych materiałów, takich jak beton, drewno czy metal. Fugi poliuretanowe są szczególnie polecane do stosowania na tarasach, balkonach czy dachach, gdzie występują duże wahania temperatur i narażenie na działanie czynników atmosferycznych.