Artykuł sponsorowany

Jakie procesy obróbki są zalecane dla stali 1.7218?

Jakie procesy obróbki są zalecane dla stali 1.7218?

Stal 1.7218, znana również jako 25CrMo4, to wysokiej jakości stal konstrukcyjna o doskonałych właściwościach mechanicznych i wytrzymałościowych. W celu uzyskania optymalnych rezultatów podczas obróbki tego materiału, warto zastosować odpowiednie metody i techniki. W tym artykule przedstawimy cztery kluczowe procesy obróbki stali 25CrMo4, które gwarantują najlepsze rezultaty.

Jakie metody obróbki są najlepsze dla stali 1.7218?

Obróbka cieplna jest niezbędnym procesem w przypadku stali 25CrMo4, aby uzyskać optymalne właściwości mechaniczne i strukturę materiału. Proces ten obejmuje hartowanie, odpuszczanie oraz normalizację. Hartowanie polega na podgrzewaniu stali do odpowiedniej temperatury (860-900°C), a następnie chłodzeniu w oleju lub wodzie. Odpuszczanie odbywa się w temperaturze około 680°C, co pozwala na osiągnięcie odpowiedniej wytrzymałości i twardości materiału. Normalizacja natomiast polega na podgrzewaniu stali do temperatury około 860°C, a następnie chłodzeniu na powietrzu.

Stal 1.7218 dobrze nadaje się do obróbki skrawaniem, jednak wymaga stosowania odpowiednich narzędzi i parametrów. Wykorzystanie narzędzi z węglika spiekanego lub ceramiki pozwala na uzyskanie wysokiej jakości powierzchni oraz precyzyjnego wymiarowania elementów. Ważne jest również stosowanie odpowiednich prędkości skrawania, posuwów oraz głębokości skrawania, aby zapewnić optymalne warunki obróbki. Stosowanie odpowiedniego chłodziwa może również znacząco wpłynąć na jakość obróbki oraz żywotność narzędzi.

Stal 1.7218 można spawać za pomocą różnych metod, takich jak spawanie łukowe, TIG czy MIG/MAG. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zaleca się stosowanie materiałów dodatkowych o podobnym składzie chemicznym do spawanego materiału oraz kontrolowanie parametrów procesu spawania. Przed rozpoczęciem spawania warto również przeprowadzić procesy wstępne, takie jak oczyszczanie powierzchni czy podgrzewanie materiału. Po zakończeniu spawania zalecane jest przeprowadzenie obróbki cieplnej w celu uniknięcia naprężeń własnych i poprawy właściwości mechanicznych.