Artykuł sponsorowany

Jakie jest zastosowanie drutów ciągnionych?

Jakie jest zastosowanie drutów ciągnionych?

Druty ciągnione to niezwykle popularny i wszechstronny materiał, który znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Dzięki swoim właściwościom mechanicznym oraz możliwościom obróbki, druty te są podstawowym komponentem wielu konstrukcji i produktów. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej zastosowaniom drutów ciągnionych, ich rodzajom oraz procesowi ich wytwarzania.

Przeczytaj również: Dlaczego warto korzystać z oferty hurtowni stali?

Rodzaje drutów ciągnionych i ich właściwości

Druty ciągnione występują w różnych odmianach, które różnią się między sobą przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane oraz średnicą. Najpopularniejsze rodzaje drutów to druty stalowe, miedziane, aluminiowe czy mosiężne. Każdy z tych materiałów charakteryzuje się innymi właściwościami mechanicznymi, takimi jak wytrzymałość na rozciąganie, twardość czy odporność na korozję. Wybór odpowiedniego rodzaju drutu zależy przede wszystkim od wymagań stawianych przez konkretne zastosowanie oraz warunków pracy, w jakich będzie on funkcjonować.

Przeczytaj również: Profile stalowe, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Proces wytwarzania drutów ciągnionych

Druty ciągnione powstają w wyniku procesu ciągnienia, polegającego na przeciąganiu materiału przez narzędzie zwane ciągadłem. Proces ten pozwala na uzyskanie drutów o różnych średnicach oraz wydłużenie ich długości. W zależności od użytego materiału oraz wymagań dotyczących właściwości mechanicznych, druty mogą być ciągnione na zimno lub na gorąco. Ciągnienie na zimno pozwala uzyskać druty o większej wytrzymałości oraz twardości, jednak proces ten jest bardziej energochłonny i wymaga większego nakładu pracy. Ciągnienie na gorąco natomiast jest szybsze i tańsze, lecz może prowadzić do nieco niższych parametrów mechanicznych.

Zastosowanie drutów ciągnionych w budownictwie

Jednym z najważniejszych sektorów, w którym wykorzystuje się druty ciągnione, jest budownictwo. Druty te są stosowane jako elementy konstrukcyjne w betonie zbrojonym, gdzie pełnią funkcję zbrojenia, zwiększając wytrzymałość konstrukcji na rozciąganie. Druty stalowe są również często używane do produkcji siatek ogrodzeniowych, prętów zbrojeniowych czy też elementów mocujących, takich jak łączniki czy kotwy. Druty miedziane i aluminiowe są natomiast stosowane jako przewody elektryczne w instalacjach budynków oraz jako elementy systemów odgromowych.