Artykuł sponsorowany

Jak działają tlenomierze?

Jak działają tlenomierze?

Tlenomierze to urządzenia, które odgrywają kluczową rolę w monitorowaniu jakości powietrza w wielu branżach, takich jak przemysł chemiczny, energetyczny czy spożywczy. Pomagają one kontrolować stężenie tlenu, co jest niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa pracowników oraz optymalizacji procesów produkcyjnych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zasadzie działania tlenomierzy oraz ich zastosowaniom w różnych sektorach.

Przeczytaj również: Co to jest liniał magnetyczny i gdzie znajduje zastosowanie?

Zasada działania tlenomierzy

Tlenomierze działają na podstawie różnych technologii pomiarowych, jednak ich głównym celem jest wykrywanie stężenia tlenu w powietrzu lub innych gazach. Jednym z najpopularniejszych typów tlenomierzy są elektrochemiczne czujniki tlenowe. Wykorzystują one reakcje redoks zachodzące na elektrodach, które są zanurzone w elektrolicie. W wyniku tej reakcji generowany jest prąd elektryczny, którego wartość jest proporcjonalna do stężenia tlenu. Następnie sygnał elektryczny jest przetwarzany przez układ elektroniczny na czytelne wartości procentowe.

Technologie stosowane w tlenomierzach

Inną technologią wykorzystywaną w tlenomierzach jest paramagnetyczna detekcja tlenu. Tlen jako jeden z nielicznych gazów wykazuje właściwości paramagnetyczne, co oznacza, że jest przyciągany przez pole magnetyczne. W tlenomierzach paramagnetycznych wykorzystuje się to zjawisko, mierząc siłę oddziaływania tlenu z polem magnetycznym. Im większe stężenie tlenu, tym większa siła oddziaływania i tym samym większy wychył elementu pomiarowego.

Kolejnym rodzajem tlenomierzy są urządzenia optyczne, które wykorzystują zjawisko absorpcji światła przez cząsteczki tlenu. W tlenomierzach optycznych promieniowanie świetlne przechodzi przez próbkę powietrza, a następnie analizowane jest przez detektor. 

Zastosowania tlenomierzy w różnych branżach

Tlenomierze są niezbędne w przemyśle chemicznym, gdzie kontrola stężenia tlenu jest kluczowa dla bezpieczeństwa procesów produkcyjnych oraz prewencji przed wybuchami. W energetyce tlenomierze służą do monitorowania składu gazów spalinowych oraz optymalizacji procesów spalania paliw. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz poprawa efektywności energetycznej.

W przemyśle spożywczym tlenomierze wykorzystywane są do kontroli atmosfery w opakowaniach żywności, co pozwala na przedłużenie trwałości produktów. W medycynie tlenomierze stosowane są do monitorowania stężenia tlenu we krwi pacjentów oraz w aparatach anestezjologicznych.