Artykuł sponsorowany

Jak dochodzić swoich praw w przypadku pominięcia w testamencie?

Jak dochodzić swoich praw w przypadku pominięcia w testamencie?

Czasami zdarza się, że bliscy zmarłego dowiadują się, że zostali pominięci w testamencie lub otrzymali znacznie mniejszą część spadku, niż się spodziewali. W takich sytuacjach warto zasięgnąć porady prawnej w Krakowie lub innym mieście, aby dowiedzieć się, jakie są możliwości dochodzenia swoich praw. 

Przeczytaj również: Jak prawidłowo przygotować pismo procesowe?

Zrozumienie przepisów prawa spadkowego

Pierwszym krokiem jest zrozumienie przepisów prawa spadkowego. W Polsce obowiązuje tzw. zachowek, czyli minimalna część spadku, która przysługuje najbliższym krewnym zmarłego, niezależnie od treści testamentu. Zachowek przysługuje dzieciom, małżonkowi oraz rodzicom zmarłego. Warto więc sprawdzić, czy jako osoba pominięta w testamencie należy się nam zachowek. Warto też skorzystać z fachowych porad prawnych w Krakowie, aby wszelkie zawiłe kwestie zostały odpowiednio wytłumaczone przez specjalistę.

Przeczytaj również: Kiedy i jak można dochodzić zachowku?

Sprawdzenie ważności testamentu

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie ważności testamentu. Testament może być nieważny z różnych powodów - np. ze względu na brak wymaganej formy (pisemnej lub notarialnej), brak zdolności do czynności prawnych spadkodawcy czy też pod wpływem groźby lub podstępu. Jeśli uda się udowodnić, że testament jest nieważny, spadek zostanie podzielony według przepisów ustawowych, co może być korzystniejsze dla osób pominiętych w testamencie.

Przeczytaj również: Jakie dowody są przydatne w sprawie rozwodowej?

Dochodzenie roszczeń przed sądem

Jeśli zachowek nam się należy lub uważamy, że testament jest nieważny, możemy dochodzić swoich praw przed sądem. Proces sądowy może być jednak czasochłonny i kosztowny, dlatego warto wcześniej skonsultować się z prawnikiem, który oceni nasze szanse na wygraną. Warto też pamiętać, że istnieją terminy przedawnienia roszczeń - dla dochodzenia zachowku wynosi on 3 lata od dnia ogłoszenia testamentu, a dla stwierdzenia nieważności testamentu - 5 lat od dnia, gdy uprawniony dowiedział się o sporządzeniu testamentu.

Mediacja jako alternatywa dla procesu sądowego

W przypadku konfliktów spadkowych warto rozważyć mediację jako alternatywę dla procesu sądowego. Mediacja to forma rozwiązywania sporów, w której strony konfliktu wspólnie pracują nad znalezieniem rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące dla wszystkich uczestników. Mediator nie podejmuje decyzji za strony, ale pomaga im w komunikacji i negocjacjach. Mediacja jest zwykle szybsza i tańsza niż proces sądowy, a także pozwala na zachowanie większej prywatności i kontroli nad rozwiązaniem sporu.