Artykuł sponsorowany

Dlaczego frankowicze potrzebują pomocy?

Dlaczego frankowicze potrzebują pomocy?

Frankowicze, czyli osoby posiadające kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, od lat borykają się z problemami finansowymi związanymi z rosnącym kursem tej waluty. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom tego zjawiska, jak również możliwościom pomocy dla osób dotkniętych tym problemem.

Przyczyny problemów frankowiczów

Kiedy frankowicze decydowali się na zaciągnięcie kredytu we frankach szwajcarskich, kurs tej waluty był stosunkowo niski, co sprawiało, że raty były niższe niż w przypadku kredytów złotówkowych. Jednak od 2008 roku kurs franka zaczął gwałtownie wzrastać, co doprowadziło do znacznego wzrostu kosztów spłaty kredytów. Wiele osób nie było przygotowanych na taką sytuację i zaczęło mieć problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Dodatkowo, w wyniku kryzysu finansowego oraz zmian w polityce monetarnej Szwajcarii, wartość franka osiągnęła poziomy rekordowe w stosunku do złotego.

Skutki dla osób posiadających kredyty we frankach

Wzrost wartości franka szwajcarskiego sprawił, że raty kredytów hipotecznych stały się dla wielu frankowiczów nie do udźwignięcia. W praktyce oznacza to, że dług zaciągnięty w tej walucie znacznie przewyższa wartość nieruchomości, którą kredytobiorca chciał sfinansować. W efekcie osoby te są narażone na utratę swojego domu czy mieszkania, a ich sytuacja finansowa staje się coraz bardziej trudna. Ponadto problem ten dotyczy nie tylko osób prywatnych, ale również przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na inwestycje we frankach szwajcarskich.

Możliwości pomocy dla frankowiczów

W Polsce istnieją różne formy wsparcia dla frankowiczów, które mają na celu ułatwienie im spłaty kredytów i poprawienie ich sytuacji finansowej. Jedną z nich jest tzw. "spread walutowy", który pozwala na obniżenie kosztów spłaty kredytu poprzez zmniejszenie marży bankowej. Innym rozwiązaniem jest konwersja kredytu na złote, co pozwala uniknąć ryzyka związanego z wahaniem kursu franka. Warto również wspomnieć o możliwości skorzystania z programu "MdM" (Mieszkanie dla Młodych), który oferuje dopłaty do spłaty kredytów hipotecznych dla młodych osób posiadających kredyty we frankach. W ostatnich latach coraz więcej frankowiczów decyduje się również na dochodzenie swoich praw w sądzie, domagając się unieważnienia umów kredytowych lub zmiany ich warunków.