Artykuł sponsorowany

5 faktów na temat rekuperacji

5 faktów na temat rekuperacji

Rekuperacja to coraz bardziej popularne rozwiązanie stosowane w budownictwie, które pozwala na oszczędność energii i poprawę jakości powietrza wewnątrz budynków. W Polsce, ze względu na rosnące wymagania dotyczące efektywności energetycznej oraz świadomość ekologiczną społeczeństwa, rekuperacja zyskuje na znaczeniu. W niniejszym artykule przedstawiamy 5 faktów na temat rekuperacji, które warto znać.

Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja to proces odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczeń i przekazywania go do powietrza nawiewanego. Działa na zasadzie wymiennika ciepła, który umożliwia przekazanie energii cieplnej bez mieszania się strumieni powietrza. W rezultacie, świeże powietrze z zewnątrz jest podgrzewane przez ciepłe powietrze wywiewane z wnętrza budynku, co pozwala na utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniach.

Zalety stosowania rekuperacji

Stosowanie rekuperacji w Rzeszowie przynosi wiele korzyści zarówno dla użytkowników budynków, jak i dla środowiska. Przede wszystkim pozwala na oszczędność energii potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Ponadto, rekuperacja zapewnia stały dopływ świeżego powietrza, co ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Dzięki temu, można również uniknąć problemów z wilgocią i pleśnią w budynkach.

Wpływ na środowisko

Rekuperacja to rozwiązanie przyjazne dla środowiska, ponieważ pozwala na zmniejszenie zużycia energii i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W Polsce, gdzie znaczna część energii pochodzi ze spalania paliw kopalnych, takie rozwiązania są szczególnie ważne. Wprowadzenie rekuperacji do budynków może przyczynić się do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Koszty instalacji rekuperacji

Koszt instalacji rekuperacji zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj budynku, wielkość pomieszczeń czy wydajność wymiennika ciepła. Na rynku dostępne są różne systemy rekuperacyjne o różnych parametrach i cenach. Inwestycja w rekuperację może być dosyć kosztowna, jednak należy pamiętać o oszczędnościach wynikających z niższego zużycia energii oraz korzyściach zdrowotnych dla mieszkańców.

Dofinansowanie na rekuperację

W Polsce istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na instalację rekuperacji w ramach różnych programów, takich jak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy programy unijne. Dofinansowanie może pokryć nawet do 45% kosztów inwestycji, co znacznie obniża koszty wprowadzenia rekuperacji do budynków. Warto zatem rozważyć skorzystanie z takiego wsparcia finansowego.