Artykuł sponsorowany

W jakich sytuacjach możliwa jest refundacja aparatu słuchowego dla emeryta?

W jakich sytuacjach możliwa jest refundacja aparatu słuchowego dla emeryta?

Utrata słuchu może dotknąć każdego, ale szczególnie narażeni są na nią seniorzy. W Polsce wiele osób w podeszłym wieku boryka się z problemami ze słuchem, co wpływa na ich jakość życia i codzienną komunikację. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, w jakich sytuacjach możliwa jest refundacja aparatu słuchowego dla emeryta, dzięki której zakup tego urządzenia może stać się łatwiejszy i mniej obciążający dla domowego budżetu.

Przeczytaj również: Czy protezy oka są refundowane?

Kryteria kwalifikacji do refundacji

Aby ubiegać się o refundację aparatu słuchowego przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), emeryt musi spełniać określone kryteria. Przede wszystkim konieczne jest posiadanie orzeczenia lekarskiego o niepełnosprawności z powodu utraty słuchu, wystawionego przez lekarza specjalistę laryngologa. Ponadto, osoba ubiegająca się o refundację musi być ubezpieczona w NFZ oraz posiadać skierowanie na aparat słuchowy od lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty.

Rodzaje aparatów słuchowych objętych refundacją

Warto wiedzieć, że refundacja aparatu słuchowego dla emeryta w Gorzowie obejmuje tylko wybrane modele urządzeń, które są dostępne na tzw. liście wyrobów medycznych refundowanych przez NFZ. Są to głównie aparaty słuchowe analogowe, które są mniej zaawansowane technologicznie od cyfrowych, ale mogą być wystarczające dla osób z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami słuchu. Warto jednak pamiętać, że lekarz może zalecić indywidualnie dopasowany aparat słuchowy, który będzie najlepiej odpowiadał potrzebom pacjenta.

Procedura uzyskania refundacji

Proces ubiegania się o refundację aparatu słuchowego dla emeryta składa się z kilku etapów. Po uzyskaniu orzeczenia lekarskiego o niepełnosprawności i skierowania na aparat słuchowy, pacjent powinien zgłosić się do wybranego salonu protetycznego, który współpracuje z NFZ. Tam zostanie przeprowadzone badanie audiologiczne oraz dobór odpowiedniego aparatu słuchowego z listy refundowanych. Następnie, salon wystawia wniosek o refundację, który musi zostać zaakceptowany przez NFZ. Po uzyskaniu zgody na refundację, pacjent może odebrać aparat słuchowy i rozpocząć jego użytkowanie.