Artykuł sponsorowany

Jakie są obowiązkowe szczepienia zwierząt?

Jakie są obowiązkowe szczepienia zwierząt?

Zdrowie naszych pupili jest dla nas bardzo ważne, dlatego warto wiedzieć, jakie obowiązkowe szczepienia należy im zapewnić. Szczepienia to podstawa profilaktyki chorób zakaźnych u zwierząt domowych, a także ochrona zdrowia publicznego. W tym artykule omówimy obowiązkowe szczepienia dla psów i kotów, które powinien wykonać każdy właściciel.

Przeczytaj również: Z jakimi problemami zdrowotnymi u psa należy niezwłocznie udać się do weterynarza?

Obowiązkowe szczepienia dla psów

W Polsce obowiązkowe szczepienia dla psów obejmują przede wszystkim ochronę przed wścieklizną. Szczepienie przeciwko tej chorobie jest wymagane zarówno dla psów mieszkających na terenie naszego kraju, jak i tych, które przyjeżdżają z zagranicy. Pierwsze szczepienie przeciwko wściekliźnie wykonuje się u szczeniąt po ukończeniu 12 tygodnia życia, a następne - co roku. Oprócz tego, zaleca się również szczepienie przeciwko chorobom takim jak parwowiroza, nosówka, leptospiroza czy zakaźny kaszel.

Przeczytaj również: Na czym polega chirurgia endokrynologiczna u zwierząt?

Obowiązkowe szczepienia dla kotów

Koty również muszą być chronione przed wścieklizną – obowiązkowe szczepienie przeciwko tej chorobie jest wymagane u kotów mieszkających na terenie Polski oraz przywożonych z zagranicy. Pierwsze szczepienie przeciwko wściekliźnie wykonuje się u kociąt po ukończeniu 12 tygodnia życia, a następne - co roku. Dodatkowo, zaleca się szczepienie przeciwko panleukopenii, kociej grypie oraz kocim białaczkom.

Szczepienia dodatkowe i kontrola zdrowia zwierząt

Oprócz obowiązkowych szczepień zwierząt w Świdniku warto rozważyć również wykonanie dodatkowych szczepień, które mogą zapewnić naszym pupilom jeszcze większą ochronę przed chorobami. W przypadku psów można zaszczepić je przeciwko boreliozie, babeszjozie czy pirowazmozie. Dla kotów dostępne są szczepienia przeciwko chlamydiozie czy koronawirusowi. Ważne jest również regularne badanie stanu zdrowia naszych zwierząt przez weterynarza oraz stosowanie odpowiednich środków przeciwpasożytniczych. Właściwe zabezpieczenie zdrowia naszych czworonogów to nie tylko obowiązek, ale także troska o ich dobro. Wykonując obowiązkowe szczepienia oraz dbając o profilaktykę, możemy cieszyć się długotrwałą relacją ze zdrowym i szczęśliwym pupilem.