Artykuł sponsorowany

Jakie są najczęstsze usterki automatycznych bram garażowych?

Jakie są najczęstsze usterki automatycznych bram garażowych?

Automatyczne bramy garażowe to wygodne i praktyczne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Niemniej jednak, jak każde urządzenie mechaniczne, mogą ulegać różnym awariom. W niniejszym artykule przedstawiamy trzy najczęstsze usterki automatycznych bram garażowych oraz sposoby ich naprawy.

Co może zepsuć się w automatycznej bramie garażowej?

Pierwszą z częstych usterek są problemy z silnikiem lub zasilaniem. Mogą one objawiać się na różne sposoby, np. bramą, która nie chce się otworzyć ani zamknąć, czy też otwiera się tylko częściowo. Przyczyną takiej sytuacji może być awaria silnika, uszkodzenie przewodów zasilających lub problem z zasilaczem. W takim przypadku warto sprawdzić stan przewodów i połączeń oraz upewnić się, że zasilacz działa prawidłowo. Jeśli problem nie ustąpi, konieczna może być wymiana silnika na nowy.

Kolejnym częstym problemem jest zacięcie lub uszkodzenie prowadnic, po których porusza się brama garażowa w Częstochowie czy innym mieście. Może to powodować trudności w jej otwieraniu i zamykaniu, a także hałas podczas pracy. Przyczyną takiej usterki może być np. zbyt duża siła nacisku na prowadnice, brak smarowania lub obecność zanieczyszczeń. W celu rozwiązania problemu warto sprawdzić stan prowadnic, oczyścić je z zabrudzeń oraz nałożyć odpowiednie smarowanie. Jeśli to nie pomoże, konieczna może być wymiana uszkodzonych elementów.

Trzecią z najczęstszych usterek są problemy związane z uszkodzeniem sprzęgła lub łańcucha napędowego. Objawiają się one m.in. brakiem reakcji bramy na sygnały z pilota, przeskakiwaniem łańcucha czy też bramą, która nie utrzymuje się we właściwej pozycji. Przyczyną takiej sytuacji może być zużycie sprzęgła, poluzowanie łańcucha lub jego zerwanie. W przypadku stwierdzenia takiej usterki, należy dokonać regulacji łańcucha lub wymienić uszkodzone elementy.

Warto pamiętać, że regularne konserwacje i przeglądy techniczne bram garażowych mogą znacznie wydłużyć ich żywotność oraz zapobiec powstawaniu poważniejszych usterek. W przypadku napotkania problemów z automatyczną bramą garażową, warto skonsultować się z fachowcem, który pomoże w diagnozowaniu i naprawie usterki.