Artykuł sponsorowany

Jak wybrać odpowiedni olej silnikowy?

Jak wybrać odpowiedni olej silnikowy?

Wybór odpowiedniego oleju silnikowego dla naszego samochodu może być kluczowy dla długowieczności silnika i jego optymalnego działania. W poniższym artykule przedstawiamy trzy podstawowe kwestie, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze oleju silnikowego, takie jak rodzaj oleju, lepkość oraz normy i specyfikacje producenta.

Rodzaj oleju silnikowego

Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje olejów silnikowych - mineralne, półsyntetyczne oraz syntetyczne. Oleje mineralne są najtańszym rozwiązaniem, ale nie zawsze mogą być najlepszym wyborem ze względu na ich niższą jakość i skuteczność w porównaniu do pozostałych dwóch rodzajów. Oleje półsyntetyczne stanowią kompromis między ceną a jakością, oferując lepszą ochronę silnika niż oleje mineralne, ale nie tak dobrą jak syntetyczne. Oleje syntetyczne są najbardziej zaawansowane technologicznie i zapewniają najlepszą ochronę silnika, jednak są również najdroższe.

Lepkość oleju

Lepkość olejów samochodowych ze Szczecina to jego zdolność do płynięcia w różnych temperaturach. Wybierając odpowiedni olej dla naszego samochodu, należy zwrócić uwagę na jego lepkość, która jest oznaczona na opakowaniu w formie kodu, np. 5W30. Pierwsza cyfra z literą "W" oznacza lepkość oleju w niskiej temperaturze, a druga cyfra określa lepkość oleju w wysokiej temperaturze. Im niższa wartość przed "W", tym lepiej olej radzi sobie z niskimi temperaturami, natomiast im wyższa druga wartość, tym lepiej olej zachowuje swoje właściwości w wysokich temperaturach

Normy i specyfikacje producenta

Każdy producent samochodów określa normy i specyfikacje oleju silnikowego, które są wymagane do prawidłowego funkcjonowania silnika. Przed zakupem oleju warto sprawdzić instrukcję obsługi naszego pojazdu, gdzie znajdziemy informacje na temat wymaganego rodzaju oleju oraz jego lepkości. Ponadto, warto zwrócić uwagę na certyfikaty i homologacje, które potwierdzają zgodność oleju z normami i wymaganiami producenta naszego samochodu.

Pamiętając o tych trzech kwestiach - rodzaju oleju, jego lepkości oraz normach i specyfikacjach producenta - będziemy mogli wybrać odpowiedni olej silnikowy dla naszego samochodu. Dzięki temu zapewnimy optymalne działanie silnika oraz długowieczność naszego pojazdu.